Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu

W dniach 4-5.04.2014 roku na basenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu oraz Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie odbyły się XI indywidualne Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu. Zostały one zorganizowane przez Akademicki Klub Podwodny Krab AGH, Stowarzyszenie Freediving Poland oraz MOSiR Oświęcim. Zawody te były jednym z wydarzeń w ramach 50-lecia istnienia AKP Krab.

W pierwszym dniu zawodów rozegrana została konkurencja dynamiki w płetwach na basenie w Oświęcimiu. Pływanie na 50-metrowym dystansie przynosi zupełnie inne wrażenia niż na tzw. krótkim basenie (25 m). Dłuższy basen pozwala na osiąganie lepszych wyników, gdyż rzadziej wykonuje się nawroty, co w pływaniu w płetwach jest korzystne. Zwycięzcami w tej konkurencji zostali Julia Kozerska (153 m) i Mateusz Malina (223 m). Mój występ należał do nieudanych, jako że nie ukończyłem próby.

W drugim dniu zawodów, tym razem na basenie AGH w Krakowie zostały rozegrane konkurencje dynamiki bez płetw oraz statyka. Zwycięzcami w dynamice bez płetw zostali Adelina Hetnar-Michaldo (128 m) i Mateusz Malina (205 m). Ja osiągnąłem dość dobry wynik – 80 m – chociaż pozostawił on we mnie pewien niedosyt. W statyce zwycięzcami okazali się być Ci sami co poprzednio – Adelina (5:05) i Mateusz (6:14). W tej konkurencji zaliczyłem swój najlepszy występ – 5:39 – rekord osobisty. Do podium zabrakło mi tylko (a może aż) 20 sekund!

Moje wyniki w zawodach:

STA STA – punkty DYN DYN – punkty DNF DNF – punkty Punkty razem
5:39 OK – 67,8 128 DQBO – 0 80 OK – 40 107,8

Łyżką dziegciu w beczce miodu była dla mnie kontuzja jakiej doznałem podczas startu w statyce. Jak się później okazało, doznałem urazu ciśnieniowego, który doprowadził mnie do odmy śródpiersia. W wyniku tego zdarzenia muszę zakończyć swoją przygodę z wyczynowym uprawianiem freedivingu. Pozostaje mi pływanie pod wodą tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności, rywalizację sportową zostawiając innym.