Vrbnik na wyspie Krk

VrbnikPrzygotowując się do tegorocznego wyjazdu chcąc nie chcąc sięgnąłem pamięcią do pobytu w urokliwym miasteczku Vrbnik na wyspie Krk. Krk jest największą chorwacką wyspą i jest zupełnie inna niż wyspa Pag, na której bywałem wcześniej – jest zielona. Również plaże na niej mają zupełnie inny charakter – oferują ciekawsze widoki pod powierzchnią wody.

Dojazd

Podobnie jak na Pag jechałem trasą przez Słowację i Węgry. Tym razem jednak, nie jechałem przez Budapeszt: Kraków – Zwardoń/Myto-Skalité – Žilina – Bratysława – Bratislava-Rusovce/Rajka – Győr – Veszprém – Letenye/Goričan – Zagrzeb – Krčki most – Vrbnik. Taki wariant przejazdu był wygodniejszy ze względu na większą ilość tras szybkiego ruchu i autostrad.

Vrbnik

VrbnikVrbnik, w którym mieszkaliśmy jest bardzo przyjemnym miasteczkiem do spędzenia wakacji. Jego stara część z wąskim uliczkami (częściowo wyłączonymi z ruchu samochodowego) pozwala pospacerować w przyjemnej atmosferze. Przez swoją wielkość, miasto zapewnia wszelkie atrakcje i obiekty, które są niezbędne do udanego wypoczynku: sklepy, piekarnie, bazar, kawiarnie, sklep rybny, winiarnie, kościół, biuro informacji turystycznej oraz miejskie plaże. Jest również w dogodnym miejscu do organizowania wypadów na zwiedzanie reszty wyspy.

Sv. Marak

Sv. MarakOdwiedziliśmy kilka plaż we Vrbniku, jego najbliższej okolicy oraz położonych dalej od miasteczka. Królową została bezapelacyjnie plaża przy przylądku Sv. Marak.

Piaszczysta plaża z dość długim łagodnym zejściem położona w głębi zatoczki, która służy również jako przystań dla łodzi turystycznych i małych łódek. Pirs tego małego portu położony jest jednak dość daleko od plaży i nie przeszkadza w żaden sposób – przegradza on ok. połowy wejścia do zatoki więc ogranicza również falowanie docierające do plaży.

Co to za ryba?„Ściany” zatoki są skaliste i pełne małych zatoczek, jaskiń, dziur, łuków, oczek wodnych. takie uformowanie sprawia, że jest to istny raj do uprawiania snorkelingu (nie znam polskiej nazwy, która byłaby odpowiednia do tego zajęcia). Kamienie porośnięte różnymi glonami przyciągają mnóstwo zwierząt, począwszy od strzykw, poprzez skorupiaki, na rybach skończywszy. W płytkich zatoczkach z mocno nagrzaną od słońca wodą można obserwować krewetki.

Baška i Malinska

BaškaZ innych miejscowości na wyspie, najbardziej spodobały mi się Baška i Malinska. Pierwsza jest typowo turystyczną miejscowością z mnóstwem knajpek, dużym portem, akwarium morskim i żwirową plażą. Z Baški wypływałem na nurkowania przy wyspie Prvić.

Malinska jest kurortem dla ludzi z bardziej zasobnym portfelem. Spacerując deptakiem wzdłuż morza możemy przyjrzeć się wspaniałym willom. Deptak doprowadzi nas do portu jachtowego i mariny, w którym możemy zobaczyć bardzo duże i piękne łodzie i jachty. Mają tam również kapitalne place zabaw.

Plitvička Jezera

Plitvička JezeraW drodze powrotnej odwiedziliśmy park narodowy Plitvička Jezera. Położony w górach zaskoczył nas sporo  niższą temperaturą powietrza niż ta, do której przyzwyczailiśmy się będąc na wybrzeżu. Jednak przepiękne wodospady i krystalicznie czyste jeziora w otoczeniu wszechobecnej zieleni zrekompensowały nam ten chłód z nawiązką. Park można zwiedzać pieszo po wytyczonych ścieżkach, z okien „pociągu” lub z pokładu łodzi. My skorzystaliśmy ze wszystkich możliwości.