Billing Boats 720

Osebereg BB 720 kitPostanowiłem wrócić do mojej dawnej pasji jakim było sklejanie modeli. Jednocześnie stwierdziłem, że spróbuje czegoś nowego dla mnie, czegoś do czego kiedyś zmierzałem – budowy modeli z drewna. Jako, że od dawna podobały mi się łodzie, które budowali Wikingowie i na których królowali na morzach w swoim czasie, zdecydowałem się na zestaw nr 720 firmy Billing Boats – Oseberg.

Trudno mi oceniać jakość zestawu, gdyż to mój pierwszy, ale moje pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Na początku zaskoczył mnie rozmiar pudła, które do mnie dotarło – dopiero wtedy uświadomiłem sobie, jak duży będzie to model.

PlanyPlany załączone do zestawu przedstawiają z jednej ogólny wygląd łodzi – na nim trzeba się opierać w dużej mierze jeśli chodzi o wykończenie modelu. Na drugiej stronie znajdują się rzuty i przekroje łodzi pozwalające zorientować się jak poszczególne elementy mają do siebie pasować. Co do instrukcji, to jest dość uboga, żeby nie rzec szczątkowa. Na szczęście plany to rekompensują w jakiś sposób.

Mile zaskoczony byłem jakością elementów drewnianych, a dokładnie ich laserowym cięciem – odpada sporo pracy – wystarczy tylko lekko przeszlifować element po wycięciu i można więcej czasu poświęcić na montaż. Dla takiego początkującego modelarza jak ja, to niewątpliwie duża zaleta. Analiza instrukcji i planów pozwala stwierdzić, że wszystkie potrzebne elementy są w zestawie i nie ma potrzeby na dorabianie czegoś – w trakcie sklejania przekonam się czy miałem rację. Podobają mi się również detale dziobu i rufy bardzo ładnie rzeźbione w drewnie. Na plus trzeba również zaliczyć, iż w zestawie załączone jest płótno na żagiel i sznurek na olinowanie.

Mini zestawDo zestawu dołączony jest również model w wersji mini. Nie mam pojęcia w jakim celu. W każdym razie jakość tego dodatku odbiega od jakości zestawu właściwego.