Wyspa Pag

OnaKiedy wjeżdżasz na Wyspę mostem na jej południowym krańcu lub dobijasz promem na północy, otwiera się przed Tobą iście księżycowy krajobraz. Zastanawiasz się czy aby na pewno chcesz spędzić tutaj wakacje. Na szczęście nikt nie zmusza Cię do przebywania wewnątrz wyspy – wybrzeże wynagradza w dwójnasób pierwsze wrażenia. Począwszy od skalistych miejsc, przy których krystaliczna woda zachęca do wielogodzinnego pływania w ABC, skończywszy na piaszczystych plażach, na których możesz oddawać się do woli nadmorskim przyjemnościom.

Dojazd

Mogę polecić dojazd własnym samochodem. Mając na miejscu do dyspozycji własny środek transportu, możemy odwiedzić kilka urokliwych miasteczek i plaż. Nie podlega również dyskusji fakt, iż pakując się do samochodu możemy zabrać więcej bagażu.

Sprawdzona i polecana przeze mnie trasa to Kraków – Chyżne/Trstená – Slovenské Ďarmoty/Balassagyarmat – Budapeszt – Letenye/Goričan – Zagrzeb – Posedarje – Pag. Zakładam, że wybierzecie jazdę autostradami i drogami ekspresowymi – na Słowacji i Węgrzech trzeba wykupić winiety, w Chorwacji płaci się na bramkach. Zdecydowanie polecam wjazd na wyspę przez most – trochę dalej, ale szybciej i wygodniej. Decydując się na prom, będziecie jechać malowniczą, ale bardzo krętą i męczącą (zważcie, że za sobą macie już kilkaset przejechanych kilometrów) trasą wzdłuż wybrzeża.

Gorąco polecam słuchowiska w trakcie jazdy – bajki dla dzieci i audiobooki dla dorosłych w nocy. Zauważyłem, że w moim przypadku „Dom przestępców” Agathy Christie znacznie lepiej wpływał na moją zdolność koncentracji w trackie nocnej jazdy niż lokalne stacje radiowe.

Co na miejscu?

NovaljaNa Pagu znajduje się kilka większych miasteczek i sporo mniejszych wiosek. Każdy może znaleźć zakwaterowanie jakie mu odpowiada począwszy od miejsca na polu namiotowym, skończywszy na przyzwocie prezentujących się hotelach. Można wylegiwać się na plaży, nurkować, żeglować, jeździć na rowerze (sporo tras – wskazany rower górski) czy też spędzać noce na dyskotekach niczym na Ibizie. Również amatorzy zwiedzania znajdą szereg zabytków, które obrazują historię tego rejonu.

Amatorzy dobrego jedzenia i smakosze również nie powinni czuć się zawiedzeni. Sporo knajpek i restauracji pozwala smacznie zjeść. Największym źródłem szczęścia dla mnie są tam jednak często spotkane stoiska (bazary?), na których można kupić świeże owoce, warzywa, domowe wino i sery. Szczególnie polecam spróbować słodkie deserowe, wytwarzane z rodzynek wino Prošek oraz specjalność regionu jakim jest ser z owczego mleka Paški Sir.

Idealne miejsce na wakacje z dziećmi

ZamekMoim zdaniem, Pag jest idealnym miejscem na wakacje z dziećmi. Polecam zwłaszcza wyjazd na początku września – nie jest już upalnie i jest już po tzw. sezonie. Mała ilość turystów owocuje niższymi cenami za kwatery oraz brakiem tłoku (w niektórych miejscach wręcz pustkami).

Z obserwacji moich córek wynika, że zarówno kamieniste i piaszczyste plaże mają swoje plusy. Na kamienistych plażach można budować przeróżne budowle niczym z klocków. Na piaszczystych można kopać do woli, budować zamki i rysować. Brak upałów i ciepła woda pozwalają na naprawdę długie przebywanie nad morzem i zabawę na plaży.