Uchwyt rowerowy na hak

Przez pewien czas woziłem rowery na dachu samochodu zamocowane popularnymi uchwytami mocowanymi na belkach.

Ostatnio stanąłem przed dylematem – jaki system przewozu rowerów wybrać do mojego aktualnego samochodu. Na początku myślałem znowu o belkach i uchwytach na dach. Obecnie mam do przewożenia dwa rowery, ale niedługo będę musiał wozić cztery – to skazywało mnie na belki aluminiowe (lżejsze, ale niezbyt tanie). Dodatkowo mój samochód jest dość wysoki, więc najlepsze byłyby uchwyty z uchwytem blokującym na wysokości dachu (bardzo drogie).

Postanowiłem więc zainwestować w uchwyt mocowany na haku samochodu. Montaż haka plus platforma na dwa rowery (później mogę zmienić na taką na cztery) kosztował mnie znacznie taniej niż rozważane rozwiązanie na dach.

Jeśli chodzi o wrażenia z użytkowania, to jestem bardzo zadowolony. Jest to o wiele lepszy sposób niż wożenie rowerów na dachu. Po pierwsze załadunek rowerów – rowery dźwigamy na wysokość pół metra a nie półtora. Po drugie opór mniejszy powietrza – rowery schowane za obrysem samochodu – w lusterkach widziałem kawałek opony jednego roweru i koszyka drugiego. Jedynie przy cofaniu trzeba bardziej uważać – samochód „robi się” dłuższy a czujniki parkowania (jeżeli posiadamy) stają się bezużyteczne.